top of page
  • Yazarın fotoğrafıRobotik Kodlama Atölyesi

Çocuklar için kodlama hakkında sıkça sorulan sorular..

Hafta sonu atölyelerimize katılan ebeveynlerimizden aldığımız soruları sizler için derlemek istedik.. Verdiğimiz yanıtları soruların altına ekliyoruz. Lütfen çocuğunuza kodlama öğretin. Yapabilirsiniz.

Çocuğum neden kodlama öğrenmeli?

Kodlama ne kadar sürede öğrenilebilir?

Kodlama ve robotik nedir?

Çocuğum ne zaman robot yapabilir?

Kodlama öğrenmek için evde ne yapabiliriz?

Çocuğum 5 yaşında, kodlama öğrenebilir mi?

Kodlama öğrenmek üstün zeka gerektirir mi?

Kodlama hangi becerileri geliştirir?

Çocuğum İlkokula gidiyor, kodlama öğrenebilir mi?


Çocuğum neden kodlama öğrenmeli?


Kodlama çocukların bilgisayar ve elektronik cihazlar ile haberleşebilmesi için çok önemli bir araçtır. Nasıl yabancı dil öğrenip kendini geliştiriyor ve arkadaş çevresini, ufkunu, yeteneklerini genişletebiliyorsa kodlama öğrenerek bilgisayarlara ve elektronik cihazlara komutlar vererek iletişim kurmayı öğrenebilir. Kendi oyununu tasarlamak, bir problemi çözen uygulama geliştirmek, mobil uygulama yapmak, yine bir problemi çözen ya da görevi yerine getiren robot tasarlamak kodlama ve robotik öğrenerek yapılması kolay ve eğlenceli-eğitici konulardır.


Kodlama ile erken yaşta tanışan çocuklar lise ve üniversite zamanına geldiklerinde içlerindeki potansiyeli ortaya çıkaracak projeleri yapabilecek özgüven ve yeteneklere sahip olma konusunda daha şanslı olacaklardır.


Kısaca kodlama öğrenmek bir lisan öğrenmek gibidir. Bu lisan ile elektronik ve yazılım dünyasında kendilerini ifade edebilirler. Elektronik ve yazılım içeren cihazlar evimizin, okulumuzun, gündelik hayatımızın ve iş hayatımızın her yerinde bizlerle. Her şeyden öte cebimizde, bileğimizde..


Kodlama ne kadar sürede öğrenilebilir?


Kodlama öğrenmenin süresi yabancı dil ya da enstrüman çalmayı öğrenmek ile eşdeğerdir. Yani ?

Yani ne kadar çok zaman ayırır, pratik yapar, öğrenmeye zaman ayırırsak o kadardır.


Gitar ile akdeniz akşamları çalmayı öğrensem yeter derseniz 2-3 ay arası haftada 5-6 saat çalışarak mantığını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ya da yurt dışına çıkınca kendimi az çok ifade edebilecek kadar dilim olsa yeter derseniz yine süre benzer olabilir.


Süreye takılmadan sürecin keyfini çıkarmak çok önemlidir. Okulda, atölyede kodlama öğrendiği gibi çocuğunuzla evde çalışmalar yapabilir ve kodlama öğrenmesi için süreci başlatabilirsiniz. code.org bunun için çok güzel bir araçtır. Aynı zamanda hemenkodla.com sitesinde çocuklar için geliştirilmiş harika içerikler bulabilirsiniz.


Çocuklar mutlaka kodlama öğrenmelidir, kodlamanın temellerini öğrenmek gerekir, uçsuz bucaksız bir deryadır.


Kodlama ve robotik nedir?


Kodlama robotik ile birleştiğinde eğlenceli fiziksel ürünler, cihazlar, objeler ortaya çıkacaktır. Arduino, Pinoo gibi setler ile çocuklar eğlenceli ve kolay şekilde yaş gruplarına göre hazırlanmış içeriklerle robotik çalışmalar yapabilirler.


Kısaca robotik, kodlanabilir robotlar ve cihazlar yapabildiğimiz, fiziksel dünya ile iletişim kurabildiğimiz çalışmalardır.


Çocuklar mutlaka kodlama öğrenmelidir, robotik ise kodlamayı eğlenceli hale getiren güzel bir araçtır.


Çocuğum ne zaman robot yapabilir?


Çocuğunuz yaş ve tecrübesine bağlı olarak konuyu sevdirecek, heveslendirecek ve mantığı anlamasını kolaylaştıracak robot yapımına Pinoo setleri ile 1-2 hafta içinde başlayabilir.

Pinoo kodlama ve robotik eğitim setleri çocukların hayal gücünü, problem çözme becerilerini, el becerilerini ve analitik düşünme becerilerini geliştiren eşsiz eğitim setleridir. www.pinoo.io


Kodlama öğrenmek için evde ne yapabiliriz?


Aşağıdaki siteler evde kodlama eğitimi için sizlere yol gösterecek ve yardımcı olacaktır. Bir çok alıştırma, eğitim videosu, uygulama ve elektronik set ile evde mutlaka çalışma yapılmasını önermekteyiz.Çocuğum 5 yaşında, kodlama öğrenebilir mi?


Evet 5 yaşından itibaren algoritma ve kodlama ile ilgili pratikler yapılabilir ve çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Atölye Vizyon olarak Kurtköy ve Ataşehir şubelerimizde 5 yaşından itibaren çalışmalar yapmaya başlıyoruz.


Kodlama öğrenmek üstün zeka gerektirir mi?


Hayır kodlama öğrenmek üstün zeka gerektirmez. Zeka gelişimi için önemlidir. Her çocuk kodlama öğrenebilir. Kodlama geleceğin dilidir ve her çocuk ailelerinin yönlendirmesi ve desteğiyle kodlama öğrenmelidir.


Kodlama hangi becerileri geliştirir?


Kodlama aşağıdaki konularda çocukların gelişimine katkıda bulunmaktadır.


  • Problem çözme becerileri,

  • Analitik ve algoritmik düşünebilme,

  • Hayal gücünü geliştirme,

  • El becerilerini geliştirme,

  • Karar verme,

  • Olaylar arası ilişki kurabilme,

  • Yaratıcılık,

  • Takım çalışması ve işbirlikçi çalışma,

  • Sorgulama ve alternatifli düşünebilme,

Kodlama bu becerilerin geliştirilmesi için güzel bir araçtır. Bu araç ile sizlerde çocukların gelişimine katkıda bulunabilir ve geleceğe hazırlanması için yardımcı olabilirsiniz.


Çocuğum İlkokula gidiyor, kodlama öğrenebilir mi?


Evet ilkokul'a giden çocuklar kodlama öğrenebilir. Atölye Vizyon olarak 5 yaşından itibaren tasarım odaklı düşünme ve oyunlaştırma temelli atölyeler düzenliyoruz. Kurtköy ve Ataşehir şubelerimizde her hafta sonu keyifli atölye çalışmaları sizleri bekliyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page